Miért okoznak olykor roppant kellemetlen és fájdalmas tüneteket a bölcsesség fogak?
A bölcsességfogak az alsó és felső fogívben az utolsóként előtörő fogak, szokás 8-as fognak is nevezni őket, mivel a fogsor középvonalától számítva a nyolcadik helyen találhatók.
A bölcsességfogak komoly fájdalmat okozhatnak, leggyakrabban azért, mert a fogsorban nincs elegendő hely számukra, hogy problémamentesen ki tudjanak fejlődni.
Ha a bölcsességfog számára nincs elegendő hely a fogsorban, előtörése akadályozott, így előfordulhat, hogy csak részben vagy egyáltalán nem tud kinőni.
Ha a bölcsességfog rágófelülete nem tud egészében szabaddá válni, akkor azt részben íny borítja. Az ilyen, részben előtört fogak és az őket részlegesen borító íny között az ételmaradékok összegyűlhetnek és a baktériumok könnyen elszaporodhatnak, hiszen alapos tisztításuk akadályokba ütközik, és ez akut vagy krónikus gyulladásokat okoz. Az áttörés helyén krónikus ínygyulladás és fájdalmas tályogok is kialakulhatnak.
Ha a bölcsesség fog az állkapocsban maradt és fekvő helyzetű lesz, akkor az előtörni készülő fogak komoly panaszokat okozhatnak, mivel rendellenes helyzetük miatt nyomják a mellettük lévő fog gyökerét. A környező fogíny gyakran begyullad és a fog körül ciszták keletkezhetnek. Ezek a ciszták folyadékkal telt kis üregek, melyek folyamatosan nőnek és elérhetik az állcsontot is, amelynek pusztulását okozhatják. A rendellenes helyzetben lévő bölcsességfogakat minél hamarabb el kell távolítani.

Tünetek, mely a bölcsesség fog problémájára utalnak:
- Lüktető, sajgó fájdalom, amely a fülek vagy a halánték felé is húzódik
- Mozgás során erősödő fájdalom
- Szájzár kialakulása
- Nyelési panaszok
- Kellemetlen szájíz és szájszag
- Nyirokcsomó duzzanat
Szájzár, hidegrázás, láz esetén kérjük, azonnal forduljon egy felkészült szájsebészhez, mert ezek azonnali beavatkozást igénylő akut esetek.
Miért érdemes mihamarabb eltávolítanunk a bölcsességfogainkat a komolyabb fogászati problémák megelőzése érdekében?
A bölcsességfogak által okozott panaszok legrosszabb tulajdonsága a kiszámíthatatlanság. A problémák kialakulását gyakran nem kísérik látványos tünetek, vagy azoknak nem tulajdonítunk komolyabb jelentőséget. És természetesen az a fájdalom és kellemetlenség mindig a legrosszabb pillanatban érkezik meg hozzánk, melyet a bölcsességfogaink gyulladása okoz.
Érdemes tehát odafigyelni az árulkodó tünetekre, és ha azokat saját magán felismeri, akkor a legbölcsebb dolog felkészült szájsebészhez fordulni.
Milyen káros következményei vannak annak, ha nem távolíttatja el bölcsességfogait időben?
Ha bölcsességfogaink rendellenes pozícióban nőnek ki és időben nem távolíttatjuk el azokat, akkor annak komoly kockázatai vannak, amelyek egészséges fogainkat és álkapocs ízületünket is károsan befolyásolhatják:
- Mivel a bölcsességfogak kifejlődéséhez nincs elegendő hely a szánkban, ezért az a fogak torlódásához vezet
- Az összetorlódott fogak ápolása, tisztítása nehézkessé válik, és nagyobb az esélye a szuvasodás kialakulásának
- Étkezéseink alkalmával aránytalan terhelését ró a fogakra, amely azok eldeformálódásához vezethet
- A gyulladás káros ízületi folyamatokat alakíthat ki
Hogyan történik fájdalommentesen a bölcsességfog eltávolítása?
1. A fájdalommentes bölcsességfog húzás első lépése: a diagnosztika
A fájdalommentes bölcsességfog húzásalapfeltétele a részletes diagnózis. Kezelőorvosa akkor kap pontos képet a bölcsességfogának pozíciójáról, ha rendelkezésére áll egy panoráma röntgen vagy 3D CT-felvétel.
2. A fájdalommentes bölcsességfog húzás második lépése: a higiénikus környezet megteremtése
Annak érdekében, hogy a fogkövekben és lerakódásokban megbúvó káros baktériumok ne veszélyeztessék a foghúzás sikerességét, azokat szájhigiénikus segítségével a beavatkozás előtt legalább néhány nappal el kell távolítani. A fogkövek és lerakódások eltávolítása ultrahangos fogkőleszedővel történik.
3. A fájdalommentes bölcsességfog húzás harmadik lépése: a gyógyulást kockáztató egyéb fogászati problémák felszámolása
Mielőtt a bölcsességfog eltávolítására kerülne sor, el kell végeznünk minden olyan beavatkozást, mely befolyásolhatja a foghúzás gyógyulási folyamatát. Ilyenek lehetnek a bölcsességfoggal szomszédos foggyökerek eltávolítása, fogszuvasodások kezelése tömésekkel, és a szükséges gyökértömések elvégzése.
4. A fájdalommentes bölcsességfog húzás negyedik lépése: a fájdalommentesség biztosítása helyi érzéstelenítéssel
Rendelőnkben dolgozó orvos kollégáink számára fontos szempont az, hogy a bölcsességfog húzás a lehető legkisebb kellemetlenséggel járjon az Ön számára. Éppen ezért a bölcsességfog eltávolítása helyi érzéstelenítésben történik az Ön egyedi érzékenységének maximális figyelembevétele mellett.
5. A fájdalommentes bölcsességfog húzás ötödik lépése: a fog eltávolítása
A műtét során a kezelőorvosa elvégzi az érintett állcsontrészlet megfelelő feltárását, majd eltávolítja a bölcsességfogat egy vagy több darabban. A gyulladásmentes gyógyulás érdekében a műtéti helyet kezelőorvosa varrattal zárja le, melyet egy hét elteltével távolít el.
Ezzel az öt egyszerű lépéssel Ön tehát rendelőnkben megszabadul bölcsességfogaitól és az azokkal együtt járó esetleges kellemetlenségektől.