fogászat +36308902255, reumatológia +36703201105

info@vitalmedicalcenter.hu

Csontpótlás

Mi a fogászati csontpótlás?

Csontpótlásra jellemzően akkor van szüksége, ha hiányzó fogainak pótlását fogászati implantátumokkal szeretné megoldani, de ahhoz nincs megfelelő magasságú, vastagságú, szélességű vagy sűrűségű csontállománya. Azonban aggodalomra még ekkor sincs semmi okunk, mert természetes vagy mesterséges csontpóló anyagokkal a hiányzó csontállományt ki tudjuk egészíteni, és ezzel alkalmassá tudjuk tenni a fogászati implantátumok beültetésére.

Milyen esetekben van Önnek is szüksége csontpótlásra?

Egy csontpótló beavatkozás lehetővé teszi azt, hogy olyan fogászati beavatkozásokat is el tudjunk végezni Önnek, amely jelenlegi csontállományával nem lehetséges, de az életminőségét jelentős mértékben javítaná:

  • Ha hiányzó fogait implantátumok segítségével szeretné pótoltatni és ehhez megfelelő csontállományra van szüksége
  • Ha jelenleg kivehető fogpótlása van, de szeretné életminőségét javítani, és azt fogbeültetés segítségével szeretné fixáltatni
  • Ha vannak hiányzó fogai, melyeket már hosszú ideje nem pótoltatott és emiatt a csont állománya leépült az egyenetlen terhelés következtében
  • Ha kitágult az arcürege és az alsó fala elvékonyodott
             

A csontpótlás pozitív tulajdonságait Ön is élvezheti:

  • A csontpótlás segítségével az Ön számára is lehetővé válik a fogászati implantátumok beültetése
  • Megakadályozhatja a további csontlebomlási folyamatokat
  • Megvédheti a foghiányok melletti fogainak épségét, és megakadályozhatja azok további egyenetlen terhelését
             

Milyen káros következményei vannak annak, ha nem végezteti el a csontpótló beavatkozását?

Ha Ön nem gondoskodik időben a szükséges csontpótló beavatkozásáról, akkor az Ön számára a fogbeültetés nem egy lehetséges opció. Egy fog elvesztését követően javasolt 6 hónapon belül gondoskodni annak pótlásáról. Ellenkező esetben olyan káros folyamatok indulnak el, melyek a hiányzó fog melletti és azzal szemben álló fogak, valamint a csontszerkezet negatív változásához vezetnek:

Amennyiben a csonthiány miatt a fogak pótlása nem történik meg időben implantátumok segítségével, akkor súlyos következményekkel kell szembenéznie:

  • A hiányzó fog helyén megkezdődik a csont leépülése
  • A hiányzó fog melletti fogak az aránytalan terhelés miatt bedőlnek a foghiány irányába
  • A foghiánnyal szemben lévő fogak benőhetnek a hiány helyére, és ez állkapocs ízületi problémák kialakulásához vezet
  • A megmaradt fogak a megnövekedett terhelésnek köszönhetően intenzívebb kopásnak indulnak
  • Az elvesztett fogak hiánya befolyásolja a rágást és a táplálkozást, ezáltal az emésztő rendszerünk egészségét is
  • Megváltozik az arc esztétikai megjelenése, beesik az arcvonal
             

Hogyan történik a fájdalommentes csontpótlás?

1.    A fájdalommentes csontpótlás első lépése: a diagnosztika

A sikeres csontpótlás alapfeltétele a részletes diagnózis. Kezelőorvosa akkor kap pontos képet csontszerkezetének aktuális állapotáról, ha rendelkezésére áll egy 3D CT vagy panoráma röntgenfelvétel

2.    A fájdalommentes csontpótlás második lépése: a tervezés

A pontos diagnózis felállítását követően kezelőorvosa részletekbe menőkig megtervezi a csontpótló beavatkozást. A folyamat során pontos megtervezésre kerül a csontpótlásra szoruló terület mérete és pozíciója, valamint a csontpótló anyag összetétele és mennyisége.

A kezelési terv alapján készül egy részletes árajánlat is, melyből egyértelműen kiderül az Ön számára, hogy a teljes csontpótló beavatkozás milyen költségekkel jár.

3.    A fájdalommentes csontpótlás harmadik lépése: a higiénikus környezet megteremtése a biztonságos csontpótláshoz

Annak érdekében, hogy a fogkövekben és lerakódásokban megbúvó káros baktériumok ne veszélyeztessék a csontpótlás sikerességét, azokat szájhigiénikus segítségével a beavatkozás előtt legalább néhány nappal el kell távolítani. A fogkövek és lerakódások eltávolítása ultrahangos fogkőleszedővel történik

4.    A fájdalommentes csontpótlás negyedik lépése: a gyógyulást kockáztató egyéb fogászati problémák megoldása

Mielőtt csontpótlásra kerülne sor, el kell végeznünk minden olyan beavatkozást, mely befolyásolhatja az csontintegrációs folyamatot. Ilyenek lehetnek a szomszédos fogak eltört foggyökereinek eltávolítása, fogszuvasodások kezelése tömésekkel, és a gyökértömések elvégzése szükség esetén.

5.    A fájdalommentes csontpótlás ötödik lépése: a fájdalommentesség biztosítása helyi érzéstelenítéssel

Rendelőnkben dolgozó orvos kollégáink számára fontos szempont az, hogy a csontpótlás a lehető legkisebb kellemetlenséggel járjon az Ön számára. Éppen ezért a műtéti beavatkozás ambuláns módon, helyi érzéstelenítésben történik. A fájdalommentesség azért biztosítható könnyedén helyi érzéstelenítéssel, mert a csontban kevesebb az érző ideg, mint a fogakban. Így a csontpótlás még egy átlagos fogászati beavatkozásnál is kevesebb kellemetlenséggel jár.

6.    A fájdalommentes csontpótlás hatodik lépése: az csontpótló anyag műtéti behelyezése

A műtét során a kezelőorvosa elvégzi az érintett állcsontrészlet megfelelő feltárását, majd behelyezi az előre megtervezett összetételű és mennyiségű csontpótló anyagot. A gyulladásmentes gyógyulás érdekében a műtéti helyet kezelőorvosa varrattal zárja le, melyet egy hét elteltével távolít el.

Ezt követi a gyógyulási szakasz, ami általában 3 – 4 hónapot vesz igénybe. Ezen idő alatt a behelyezett csontpótló anyag reakcióba lép a meglévő csontállománnyal, és megtörténik annak integrációja.

7.    A fájdalommentes csontpótlás hetedik lépése: a csontosodási folyamat ellenőrzése

A gyógyulási szakasz elteltével egy kontroll röntgen segítségével ellenőrizzük az integrációs folyamatot, és ha mindent rendben találunk, akkor megtörténhet a fogbeültetés.

Ezzel a hét egyszerű lépéssel Ön tehát rendelőnkben visszakapja az implantátum beültetés lehetőségét egy jelentős életminőség javulást jelentő fogpótlásra.