Pácienseink körében leggyakrabban felmerülő fogászati probléma a fogszuvasodás. Valamilyen mértékben szinte mindenki érintett ebben a fogbetegségben. Kialakulása nagy mértékben függ az Ön táplálkozási és szájápolási szokásaitól.
Ez a fogbetegség gyakran okoz fájdalommal járó tüneteket, éppen ezért már az első figyelmeztető jelek megjelenésénél érdemes fogorvoshoz fordulni, hogy elkerülje a kellemetlen jelenségeket.
Ha a fogszuvasodás időben történő kezelését elhanyagoljuk, akkor az eléri a fog idegeit, aminek egyenes következménye az, hogy a fogat gyökérkezelni kell. Az pedig egy sokkal kellemetlenebb és költségesebb beavatkozás, mint egy esztétikus tömés gyors elkészítése.
Mikor van szüksége esztétikus fogtömésre?
A legjobb módszer a komolyabb problémák megelőzésére, ha odafigyel fogainak állapotára és gyorsan reagál a figyelmeztető jelekre:
- ha fogmosást követően is „gyanús elszíneződés” marad a fogainak felületén
- ha fogai érzékennyé váltak a hidegre vagy a melegre
- ha rágás közben fájdalmat okoznak Önnek
- ha letört egy darab a fogából
Ezek kellemetlen tünetek, van azonban egy biztos módszer, amivel a fogszuvasodás kialakulása megelőzhető. Ha Ön évente legalább két alkalommal részt vesz fogászati kontrollvizsgálatokon, akkor időben fel tudjuk fedezni a kezdeti stádiumban lévő szuvasodásokat és azonnal orvosolni tudjuk azokat egy esztétikus töméssel vagy betéttel.
Mikor van szüksége betétre?
A betétek nagyméretű, esztétikus tömések, melyek fogtechnikai laboratóriumban készülnek.
A betéteket akkor alkalmazzuk a leggyakrabban ha a fogszuvasodás kiterjedése túlzottan nagy ahhoz, hogy egy töméssel az tartósan és nagy biztonsággal kezelhető legyen.
A betétek három típusát különböztetjük meg:
- Inlayek – kisebb kiterjedésű fogszuvasodások esztétikus kezelésére
- Onlayek – nagyobb kiterjedésű fogszuvasodások esztétikus kezelésére
- Overlayek – a fog teljes felszínét is érintő fogszuvasodások esztétikus kezelésére
A fogbetét előnye az esztétikus fogtöméssel szemben az, hogy az szilárd kerámiából készül, így tartós megoldást jelent a szuvasodás sikeres kezelésére.
Hogyan történik a betét készítés?
- A betét készítés első lépése: a higiénikus környezet megteremtése
Annak érdekében, hogy a fogkövekben és lerakódásokban megbúvó káros baktériumok ne veszélyeztessék a betét készítés sikerességét, azokat szájhigiénikus segítségével a beavatkozás előtt legalább néhány nappal el kell távolítani. A fogkövek és lerakódások eltávolítása ultrahangos fogkőleszedővel történik.
- A betét készítés második lépése: a fájdalommentesség biztosítása helyi érzéstelenítéssel
Rendelőnkben dolgozó orvos kollégáink számára fontos szempont az, hogy a betét készítés a lehető legkisebb kellemetlenséggel járjon az Ön számára. Éppen ezért a beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik az Ön egyedi érzékenységének maximális figyelembevétele mellett.
- A betét készítés harmadik lépése: a fog előkészítése
Miután az érzéstelenítő már kellő mértékben fejti ki hatását, kezelőorvosa eltávolítja a kezelt fog szuvas részeit és alaposan megtisztítja azt a további fertőzések elkerülése érdekében. Az így előkészített fogakról készül egy lenyomat a fogtechnikai laboratórium számára.
- A betét készítés negyedik lépése: a betét elkészítése a fogtechnikai laboratóriumban
A lenyomat alapján a fogtechnikai laboratórium nagy precizitású technológiaival elkészíti a betétet
- A betét készítés ötödik lépése: a betét beragasztása
A fogtechnikai laboratóriumból visszaérkező betétet esztétikai specialistánk bepróbálja, és ha az minden szempontból kifogástalan, akkor végleges ragasztóval rögzíti azt az előkészített fogakba.