Az ultrahang az emberi fül számára nem hallható hangtartomány. Az ultrahangot vizsgálómódszerként is használjuk. Kezelésként alkalmazva a kezelés helyén a szövetekben rezgést idéz elő, ezért mikroszkópikus szöveti masszázst okoz.
Az ultrahang terápia melegítő és masszírozó hatásának két fő előnye van. Először is serkenti a vérkeringést a kezelt területen, ami elősegíti a gyógyulási folyamatot. Másodszor csökkenti a duzzanatot, ami a fájdalom fő forrása. Az ultrahang terápia egyik legnagyobb haszna, hogy bizonyos lágy szöveti sérülések gyógyulási idejét lecsökkenti.
Lágy szöveti, másképpen lágyrész sérülések közé soroljuk a zúzódásokat, a kisebb izom- és szalagszakadásokat, az ízületekhez közel eső inak sérüléseit , illetve az egyik nélkülözhetetlen szervünk, a bőr és a bőr alatti szövetek károsodását.
Az enyhe zúzódások, húzódások és rándulások enyhe vagy közepes fájdalommal és duzzanattal járnak. Súlyosabb panaszok esetén, tehát ha a fájdalom erősebb, ha a testrész deformálódik, vagy ha lehetetlenné válik a járás, az érintett végtag használata, akkor a sérülés spontán gyógyulása nem, vagy csak maradványtünetekkel várható. Ilyenkor orvosi beavatkozásra van szükség, az érintett testrész rögzítése, esetleg a kialakult vérömlenyek kiürítése, a sérült szövet folytonosságának műtéti helyreállítása elkerülhetetlen. Az ultrahang terápia ezeknek a folyamatoknak a gyorsításában kiemelt jelentőségű.